Endüstri 4.0

     Endüstri 4.0 , üretim teknolojilerinde ki mevcut otomasyon ve veri alışverişi eğilimine verilen bir isimdir. Siber fiziksel sistemleri, nesnelerin interneti, bulut bilişim ve bilişsel bilgi işlemi içerir. Siber fiziksel sistem, büyük veri analizi ve bulut bilişim gibi modern bilgi ve iletişim teknolojileri , kusurların ve üretim hatalarının erken tespit edilmesine yardımcı olacak, bu sayede önlenmesini ve verimlilik, kalite ve rekabet gücü önemli olan çeviklik faydalarını artırmayı mümkün kılacaktır. Endüstri 4.0, yaygın olarak dördüncü sanayi devrimi olarak adlandırılmaktadır.

İnşaat için Endüstri 4.0 nedir ?

Aslında, E & C endüstrisinin Endüstri 4.0 versiyonu, daha büyük bir dijitalleşmeye doğru ilerlemesidir. Prefabrikasyon, otomasyon, 3D baskı, sanal gerçeklik, dronlar, sensörler, tekrarlayan veya tehlikeli süreçler için robotlar ve veriyi çokça ve çok sayıda veri gibi bilim kurgu geçmişini kapsar, bugün ve yarın endüstrinin kendini daha iyi tanımasına yardımcı olur ve aldığı kararları şekillendirir.

  • 3D baskı:Bu şekilde bina evlerin üretimine dönüştü. 3D baskı, maliyetleri ve zamanları azaltmanızı sağlar. Taşınabilir makineleri kullanmanın yanı sıra dayanıklı, ancak çevre için sürdürülebilir malzemeler kullanılır.
  • Robotunkullanımı: İnsanları en tehlikeli inşaat işlerinde ya da daha fazla tekrarlanan görevleri yerine getiren robotların kullanımı.
  • 3B modelleri ve artırılmış gerçekliği kullanarak:bu şekilde: karar verme sürecine yardımcı olur ve müşterinin ve aracıların gerçek bir senaryodan binanın nasıl görüneceğini görmelerine izin verir.
  • Nesnelerin bağlantısı olan IoT:yapıların durumunu bilmeyi sağlayan, koruyucu bakımlara yardımcı olan teknolojik çözümler.